Обща информация за Родос
Остров Родос е част от групата на Додеканезите. Той е най-големият по площ и население, разположен в източната част на Егейско море. Разположен е на около 18 км западно от турските брегове, между гръцкия континент и остров Кипър. Пейзажът му се състои предимно от хълмове и ниски планини, които са покрити предимно с гори. Островът е известен като “островът на светлината”, тъй като почти няма дни без слънце.
Родос има и най-високата туристическа посещаемост на клъстера, като посреща голямо количество туристически пакети или индивидуални туристи, привлечени от слънцето и пясъчните плажове. Красотите и качествата на Родос обаче са още повече; на острова все още има девствени села, които са запазили автентичните си цветове и архитектура. Днес Родос предлага на посетителите си множество алтернативи за целогодишно прекарване на свободното време, които обхващат всички видове туристическа дейност. Природната красота на острова, историческите паметници, космополитният характер, както и топлото гостоприемство на жителите и отличната туристическа инфраструктура вълнуват посетителите.
История на Родос
Според древногръцката митология, след като Зевс (Цар на боговете) победил срещу гигантите, той разделил земята между олимпийците; само Хелиос (Богът на слънцето) не получил нищо. По това време той отсъствал и никой не се сетил да го включи в жребия. Когато се върнал и поискал своя дял, Зевс му казал, че не може да тегли отново, защото другите богове няма да се съгласят. Тогава Хелиос помолил Зевс и останалите да обещаят, че земята, която ще се издигне от морето, ще бъде негова. Докато той говорел, от дъното на морето бавно изплувал красив остров – Родос. Хелиос окъпал Родос в собственото си сияние и го превърнал в най-красивия остров в Егейско море.
Заради стратегическото си положение – на кръстопътя между Изтока и Запада), Родос е бил подложен на постоянни нападения още от древни времена. Според свидетелствата островът е бил обитаван още от каменната ера. В праисторически времена първите заселници на острова идват от Азия и Крит, тъй като има данни за микенско селище. Следващите заселници са дорийците и финикийците.
След Троянската война започва бързият напредък и развитие на древната цивилизация на Родос, примери за което днес могат да се видят в руините на трите най-големи и мощни града по онова време – Линдос, Ялисос и Камирос. В края на V в. пр.н.е. тези градове се обединяват в единна политическа сила и основават Родос, който достига своя разцвет през III в. пр.н.е. През този период тук са живели известни художници, философи и писатели.
Нашествията на персите в крайна сметка превземат острова, но след поражението им от Атина през 478 г. пр.н.е. градовете се присъединяват към Атинската лига. Когато през 431 г. пр.н.е. избухва Пелопонеската война, Родос остава до голяма степен неутрален, въпреки че остава в Лигата. Войната продължава до 404 г. пр.н.е., но по това време Родос се оттегля изцяло от конфликта и решава да продължи по свой собствен път. През 408 г. пр.н.е. градовете-държави на Родос се обединяват и образуват новия град Родос, който попада под влиянието на двете големи гръцки сили по това време – Атина и Спарта, докато македонските намерения в тази епоха не стават ясни на всички.
При управлението на Александър Велики Родос попада под македонско владичество. След смъртта на Александър неговите генерали се борят за контрол над царството. Трима от тях – Птолемей, Селевк и Антигон, успяват да разделят царството помежду си. Родос установява силни търговски и културни връзки с Птолемеите в Александрия и заедно образуват Родоско-египетския съюз, който през III в. пр. н. е. контролира търговията в цялото Егейско море. През 305 г. пр.н.е. Антигон нарежда на сина си Деметрий да обсади Родос в опит да разруши съюза му с Египет. Деметрий изработва огромни обсадни машини, за да завладее Родос. През 304 г. пр.н.е. обаче той отстъпва и подписва мирно споразумение, като оставя след себе си огромно количество военно оборудване. Родосците я продават и използват парите за издигането на статуя на своя бог на слънцето Хелиос, известна като Родоския колос. Статуята – едно от Седемте чудеса на света – била построена над пристанището; тази впечатляваща гигантска статуя била разрушена по време на земетресение.
В продължение на 150 години островът процъфтява и демонстрира отлични навигационни и морски умения, утвърждавайки репутацията си на един от най-добрите в тези области. През 164 г. пр.н.е. Родос подписва договор с Рим и се превръща в основен учебен център за римските благороднически семейства, известен с учителите си по реторика като Хермагор. Първоначално държавата е важен съюзник на Рим и се ползва с многобройни привилегии, но по-късно те са загубени в различни машинации на римската политика. В крайна сметка Касий нахлува на острова и разграбва града. Така Родос попада под римско управление, което продължава триста години. През I в. от н.е. император Тиберий прекарва кратък период на изгнание на Родос, а свети Павел донася християнството на острова. Родос достига своя зенит през III в. и тогава по всеобщо мнение е най-цивилизованият и красив град в Гърция.
През 395 г. от н.е. за Родос започва дългият период на Византийската империя, когато Римската империя е разделена и източната половина постепенно се превръща във Византия. През 1309 г. византийската епоха приключва и остров Родос е покорен от силите на рицарите хоспиталиери. Под управлението на новоименуваните “рицари на Родос” градът е преустроен в модел на европейския средновековен идеал. Много от известните паметници на града са построени през този период. През 1523 г., след дълга обсада, рицарите на Родос са прогонени от османците, които поемат контрола над острова. Родос остава под османска власт до 1912 г. По време на Първата световна война Родос е превзет от италианците, които напускат острова, когато капитулират пред съюзниците през 1943 г. След това германците го превземат за кратък период от време, последвани от англичаните, които запазват управлението си до 1948 г. – годината, през която остров Родос и другите острови на Додеканезите стават част от новата гръцка държава.
Градове и села в Родос
Град Родос: Съвременният град Родос е една от най-големите общини на гръцките острови, с около 60 хил. постоянни жители. Той е финансов и културен център на югоизточната част на Егейско море и успешно съчетава оживено настояще с богато историческо минало. Градът е разделен на две части: Стар град, или средновековен, и Нов град. Старият град е заобиколен от здрави стени и е едно от най-големите и най-добре запазени средновековни селища в Европа. Този укрепен средновековен град е пълен със сгради, свидетелстващи за миналото и историята на острова – от античността, през византийското време, Средновековието до турското владичество. Удивителният Дворец на великите магистри, сградата на Колахиума, великолепната рицарска болница, прекрасните гостилници, използвани от рицарите, и готическите църкви, заедно с тесните павирани с камък улички, каменните арки и апсиди, Двореца на кастелана, разнообразната повлияна от венецианската и арабската архитектура, оформят един магически и неповторим образ. Новият град на Родос е построен, когато жителите, живеещи в Стария град, изграждат нови селища извън стените, след обсадата на Сюлейман Великолепни (1522 г.). Повечето от сградите в тази част на града датират от италианската епоха, която украсява постройките според неоготическия и венецианския архитектурен стил. Това е създало особен и очарователен характер на града, особено в района на пристанището на Родос. Внимателното планиране, многобройните паркове и площади и широките улици допълват красивия облик на Новия град на Родос, където са съсредоточени всички туристически, търговски и културни дейности. Градът разполага с отлична туристическа инфраструктура и предлага голямо разнообразие от развлечения – нощен живот, спорт, културни събития и еднодневни екскурзии до Линдос, Кос, Патмос, Карпатос, Калимнос и Лерос.
Линдос: Красивото селце Линдос е едно от най-привлекателните селища на Родос и се намира южно от столицата, на източния бряг на острова. За повечето посетители Линдос е най-впечатляващият археологически обект на Родос. Тук драматичният природен пейзаж се подсилва от живописното качество на съвременния град. Построено амфитеатрално около хълма, селището е пълно с белосани къщи с покрити с камъчета дворове, тесни улички и сгради, повлияни от византийската, средновековната, арабската и родоската архитектура. Освен впечатляващия акропол, до който може да се стигне пеша, си заслужава да се видят старият театър на Линдос, издълбан в скала, и дорическото светилище на Атина Линдия.
Фалираки: Това е един от най-популярните ваканционни курорти на острова. Пред курорта се намират организирани плажове, широки повече от 5 км, както и множество хотели и други видове места за настаняване, клубове, барове, кафенета, магазини и ресторанти. Нощният живот във Фалираки е интензивен, а космополитният аспект и атмосфера на мястото привличат хиляди посетители през високия сезон. Въпреки това, шумът тук може да бъде огромен през нощта, тъй като баровете и клубовете работят на пълни обороти.
Иалисос: Пейзажът е повече или по-малко еднакъв, където и да се намирате по крайбрежието на Ялисос. Плажът е силно организиран, с градини и басейн в непосредствена близост до него, както и с многоетажни хотели, тенис кортове и други съоръжения. Хотелските плажове се редуват с организирани обществени плажове, които се използват предимно от обитателите на местните хотели. Това е идеалното място за любителите на плуването и сърфинга. Само на кратко разстояние има павилиони, мини-маркети, заведения за бързо хранене, кафенета и ресторанти.
Монолитос: Село Монолитос е разположено югозападно от град Родос, на 73 км от него. Белосани дворове със здравец, каменни къщи с керемидени покриви с изглед към морето, хълм със средновековен замък на върха му, брулени от вятъра безлюдни плажове съставят една от най-привлекателните дестинации на остров Родос. Селото е малко и добре поддържано, построено под формата на амфитеатър, само с няколко малки таверни. Основната забележителност на селото е средновековният замък Монолитос, построен през XV в. от рицарите на Родос. Гледката от това място е спираща дъха и си заслужава да се изкачите до върха. Вътре в замъка се намира прекрасна еднокорабна църква, посветена на Свети Пантелеймон.
Плажове в Родос
Родос е благословен с много, прекрасни, дълги плажни ивици. В северозападната част на острова, от град Родос и космополитния Иксия до Мандрико и Скала Камейроу, има големи плажове, разработени за туризъм. На югоизточния бряг се намират също толкова добре развитите плажове в Калитея, Афанду, Цамбика, Влиха, Линдос, Лардос и Генади. В останалата част на острова можете да откриете много малки пясъчни заливчета, почти скрити, като Глифада, Палиохора, Коприя, малките плажове на Монолитос до Каламос, залива Керамени и екзотичните плажове на Прасониси. Западното крайбрежие на Родос е подвластно на брегови ветрове и може да бъде бурно, но е рай за уиндсърфистите.
Калатос: Този плаж се намира на 50 км югоизточно от град Родос. Той има мек и златист пясък и чисти води. Предлагат се шезлонги и чадъри под наем, а в близост до морето могат да се намерят няколко места за настаняване.
Фалираки: Това е най-големият плажен курорт на острова. Разположен е в североизточната част на Родос, на 14 км от столицата. Плажът тук е отлично организиран и има златист пясък, който се простира на повече от 4 км.
Афанду: Този плаж е изключително дълъг и голям и се намира на 22 км югоизточно от столицата, пред едноименното село. Плажът е пясъчен и организиран, а посетителите могат да тренират на голф игрището на селото, което се намира зад плажа.
Ваги: Малкият и живописен залив Вагиес е известен най-вече като залива на Антъни Куин, тъй като тук се снима филмът “Оръжията на Навароне”. Това е един от най-красивите плажове на острова, разположен на 3 км от Фалираки и на 15 км от столицата. Плажът е заобиколен от красиви скали и има кристални води, които блестят под слънцето. Вагиес е организиран плаж, идеален за гмуркане с акваланг заради красотата на подводния му свят.
Калитея: Този плаж е известен с горещите си лечебни извори, които са построени от италианците и вече не се използват. Околният пейзаж е невероятен с палмови и борови дървета, а сградите, повлияни от арабската архитектура, създават уникална атмосфера.
Агати: Този малък пясъчен плаж се намира в живописен залив, близо до плажа Хараки, на 38 км югоизточно от град Родос. Плажът е със златист пясък и изумрудени води. Три камиона за храна предлагат освежителни напитки и закуски, както и шезлонги, чадъри под наем и душове.
Трагану: Този плаж се намира на 15 км югоизточно от столицата. Той е много дълъг плаж и само една малка част от него е организирана. Плажът има малки светли камъчета и превъзходна пещера.
Цамбика: Този дълъг пясъчен плаж се намира на 26 км югоизточно от столицата, под внушителната скала, където се издига манастирът Цамбика. Плажът е със златист пясък и тюркоазени води. Предлагат се водни спортове, както и шезлонги, чадъри и мини-маркет, в непосредствена близост до автогарата.
Прасониси: Този плаж, който се намира на южния край на острова, е един от най-впечатляващите на Родос. Тук има два пясъчни заливчета и остров, до които може да се стигне пеша или с плуване, в зависимост от времето и нивото на водата. Това е рай за сърфистите, особено през юли и август. Заслужава си обаче да го посетите, дори и да не сте сърфисти, просто за да се насладите на великолепния пейзаж.
Как да стигнете до Родос
По въздух: Международно летище Диагонас се намира на 16 км югозападно от град Родос. През последните години летището е разширено и сега обслужва около 3,2 млн. пътници годишно. В допълнение към редовните вътрешни и международни полети, има полети до много страни в Европа и Близкия изток.
Море: Родос е редовно свързан и с фериботни линии до Пирея и няколко други острова.
Придвижване в Родос
До/от летището: Между летището и автогарата в западната част на град Родос има около 21 автобуса дневно.
Автобус: В столицата има две автогари. От източната гара на Plateia Rimini има 18 автобуса дневно до Фалираки, 14 до Линдос, три до Колимбия, девет до Генади през Лардос и четири до Псинтос. От западната гара, която се намира до Новия пазар, има автобуси на всеки половин час до Kalithea Thermi, около 10 до Koskinou, пет до Salakos, два до древния Kamiros, един до Monolithos през Skala Kamirou и Embonas. От EOT и общинския туристически офис могат да ви дадат разписание.
Автомобил и мотоциклет: В Новия град на Родос има многобройни пунктове за отдаване на автомобили и мотоциклети под наем. Оглеждайте се и се пазарете, защото конкуренцията е жестока.
Такси: Главната стоянка за таксита в Родос Таун се намира източно от Plateia Rimini.
Екскурзионна лодка: Линдос: През лятото всеки ден има екскурзионни лодки до Линдос.
Времето в Родос
Климатът на Родос е субтропичен. Той се характеризира със слънчево и сухо лято и мека зима. През юли и август духат освежаващи бризове и ветрове, които правят температурите по-поносими.