Обща информация за Корфу
Корфу или Керкира е най-северният от Йонийските острови, на входа на Адриатическо море, в посока Албания. Той е вторият по големина остров от групата след Кефалония. Площта му е около 641 km², а населението му е около 114 000 души.
Корфу е един от първите гръцки острови, отворили врати за туристи, и оттогава се е превърнал в международен туристически център, привличащ посетители от цял свят и предлагащ добре оборудвани и модерни туристически съоръжения. Въпреки че туристическият поток тук е сред най-високите в Гърция, Корфу е успял да запази своята автентичност. Почти всички села и особено столицата Корфу Таун изглеждат недокоснати, запазили местния си колорит. Поради големината на острова посетителите могат да намерят тишина и спокойствие, див нощен живот и невероятни претъпкани и безлюдни плажове – всичко това в едно.
История на Корфу
Корфу или Керкира дължи името си на нимфата Коркира, дъщеря на речния бог Езопос. Според митологията Посейдон, богът на морето, се влюбил в Коркира, отвлякъл я и я завел на острова. Това е и островът на феаките, споменат в “Одисея”. Както казва Омир, гостоприемните феакийци помогнали на Одисей да се върне в Итака. Корфу се смята и за острова, на който аргонавтите намерили убежище от отмъстителната Колхидска флота, след като откраднали Златното руно.
Археологическите разкопки доказват, че островът е бил обитаван още през палеолита (VII-IV в. пр. Хр.), през който е бил много важен търговски център. По-късно островът се превръща в коринтийска колония и се развива по-нататък. Усилията на жителите му да извоюват своята независимост от Коринт довели до множество конфликти. Корфу поискал помощ от атиняните, които подкрепили острова, и това била една от многото причини, довели до Пелопонеската война. През 338 г. пр.н.е. македонците, под управлението на Филипос II, печелят важна битка и завладяват Корфу.
От 300 г. пр.н.е. островът е последователно нападан и завладяван от спартанци, илири и римляни, които остават в Корфу до 337 г. След падането на Римската империя островът става част от Византийската империя, а по-късно попада под властта на нормандците, последвани от венецианците . В този момент на острова се установява феодална йерархия, а населението се разделя на три класи: благородници, буржоазия и простолюдие. Когато през 1797 г. Наполеон Бонапарт завладява Венеция, Корфу става част от френската държава и Наполеон публично изгаря “Libro d’ Oro” (Златната книга) – книгата, в която се изброяват привилегиите на благородниците. Докато Корфу остава под френско господство, англичаните започват да окупират Йонийските острови и достигат острова през 1815 г. Докато Корфу е под процъфтяващото управление на англичаните, останалата част от Гърция все още е под османска власт. Островът предлага финансова помощ на останалата част от Гърция при подготовката на революцията от 1821 г. На 21 май 1864 г. Йонийските острови стават част от новата гръцка държава. През XX в. Корфу страда много. И двете световни войни имат сериозни последици за острова. Цели квартали с исторически и архитектурни паметници са превърнати в купчини руини, включително около двадесет и осем процента от историческия и красив стар град.
Градове и села в Корфу
Град Корфу: той е столицата и главното пристанище на острова и един от най-красивите и елегантни градове в Гърция. Той е и най-големият град на Йонийските острови с 40 000 жители, чийто брой се удвоява през лятото. Архитектурата е смесица от различни стилове, тъй като е повлияна от многото завоеватели. Сицилианци, венецианци, французи и англичани са оставили своя отпечатък върху град Корфу. Разширявайки се през годините, градът е разделен на северна и южна част между площад Еспланада (наричан още Еспланада) и новата крепост. Това е централният площад на столицата, а също и един от най-големите в Европа. Той е проектиран въз основа на френската градинска архитектура и всяко лято посреща единственото състезание по крикет в Гърция. В западната част на площад “Еспланада” се намира една от най-красивите сгради на Корфу – сградата “Листон”, в която се помещават елегантни, луксозни и, разбира се, скъпи кафенета и ресторанти. Градът е доминиран от две крепости: Нео Фрурио (Новата крепост) от XIII в. с подземия, изби и впечатляващи бойни кули, и Палео Фрурио (Старата крепост) от VI в.
Беницес: това е рибарско селище, разположено на 13,5 км южно от град Корфу. През последните години селото се е превърнало във важен туристически курорт с всички видове съоръжения. Тук се намират много хотели, ресторанти и барове, които допринасят за интензивния нощен живот, с който е известен Беницес. Въпреки туристическото развитие, старото село е запазило автентичния си колорит и атмосфера. Плажовете в околността са добри, с камъчета, чиста вода и спортни съоръжения.
Палеокастрица: това е най-известното село на остров Корфу, разположено на 26 км северозападно от град Корфу. Самото село не е нещо особено, но околностите му са невероятни. Районът се състои от шест малки заливчета с невероятно чиста вода, разположени на брега на хълмове и издатини, пълни с маслинови, кипарисови и лимонови дървета.
Пелекас: Прекрасното селце Пелекас се намира на 13 км от град Корфу и е разположено на 270-метров хълм. Селото има автентичен гръцки характер и предлага невероятни гледки, особено по време на залез. Пелекас е оживено село поради местоположението си и се използва като точка за достъп до някои от чудесните плажове наблизо.
Агиос Матеос: това е планинско село, разположено на 25 км югозападно от столицата. Построено е в гъста гора откъм планината Агиос Матеос и е пълно с очарователни каменни къщи. Плажът на селото, който се намира на няколко километра, е много популярен и претъпкан, но наоколо има и други по-тихи плажове.
Лефкими: Село Лефкими се намира на 40 км южно от град Корфу и е второто по големина селище на острова. Лефкими е прекрасно селце, което се намира далеч от утъпкания път и е стъпка назад във времето. В селището има две впечатляващи църкви – Агиос Теодорос, разположена на главния площад, и Агиос Арсений с характерен оранжев купол.
Плажове в Корфу
На остров Корфу се намират едни от най-красивите плажове на Йонио. Има голямо разнообразие от плажове из целия остров. Повечето от тях са превърнати в курорти, докато други остават недокоснати и отдалечени.
Агиос Георгиос (ЮИ): плажът е разположен в северозападната част на острова. Мнозина смятат този дълъг и пясъчен плаж за най-добрия в Корфу. Той е популярна дестинация за семейства. Дълъг е 5 км, с доста дълбоки води, а също така е един от малкото отдалечени плажове.
Миртиотиса: английският писател Лорънс Даръл казва, че това е “най-красивият плаж в света”, и това може би е така. Плажът е заобиколен от стръмни хълмове, обрасли с дървета. Той е пясъчен, неорганизиран, напълно недокоснат и неофициално нудистки. До него се стига сравнително трудно от близкото село Ватос, тъй като пътят е много неравен и каменист. В края на пътя има частен паркинг и малка пътека, която води до плажа. Разбира се, изкачването обратно е доста изтощително.
Глифада: намира се на 16 км западно от град Корфу и е един от най-популярните плажове на острова. Голямата повърхност от фин златист пясък е заобиколена от скали, покрити с дървета. Плажът е популярен сред семействата и е напълно организиран.
Ермонес: плажът е много приятен, малък и тих. Разположен е на западния бряг на Корфу. Заливът е малък с камъчета и пясък и е заобиколен от много стръмни хълмове. Плажът е организиран с много хотели и съоръжения за водни спортове, като гмуркане и ветроходство.
Сидари: Това е най-известният туристически курорт в северната част на Корфу и си заслужава да бъде посетен. Намира се на 32 км от столицата. Мястото е известно с “Canal d’ Amour” – подземен път между две скали, до който посетителите могат лесно да стигнат, поради плитките води. Плажът в Сидари, който е удостоен със Син флаг, е красив и много претъпкан. Издълбаните бели скали, които приличат на естествени скулптури, и светлосините води създават екзотичен пейзаж.
Кулура: Рибарското селище Кулура има малък и не толкова населен плаж с пясък, камъчета и много кипариси. Плажът е идеален за тези, които искат да избегнат претъпканите и организирани плажове. Тук няма водни спортове, лодки под наем, барове и клубове; най-близката таверна е на 20 минути пеша в близката Керасия.
Керасия: Това е хубав, чакълест плаж с кристално чиста вода. Той е много тих, организиран и предлага чудесна гледка към Албания. Плажът Керасия е разположен в североизточния край на острова.
Авлаки: Разположен е между Агиос Стефанос на юг и Касиопи на север. Изглежда, че плажът се посещава от малцина, вероятно заради по-известния му съсед Касиопи. Въпреки това плажът е популярен сред корфианците заради кристално чистите си води. Плажът Avlaki е тесен и дълъг, с камъчета. Той също е организиран и разполага с малко съоръжения за водни спортове.
Алмирос: това е много дълъг пясъчен плаж с интересна гледка към хълмовете на Албания вдясно. Центърът на плажа е най-оживената част, като наоколо има хотели и барове. Въпреки това, когато продължите да вървите към крайните части, той става много по-тих и изолиран.
Агиос Георгиос (северозапад): Агиос Георгиос Пагон (= лед) е един от най-красивите плажове в северозападната част на Корфу. Намира се на 30 км от столицата. Има златист пясък, чиста вода и някои туристически съоръжения.
Най-добри неща за правене в Корфу
1. Музеи: Корфу се отличава с особените си колекции и интересни музеи. В град Корфу има много музеи, като например Сръбския военен музей с предмети и документи, свързани с Балканските войни от 1915-1917 г. Също така в столицата, в Йонийската банка се помещава Музей на банкнотите. Един от най-интересните музеи на Корфу е Музеят на азиатското изкуство; той е единственият азиатски музей в Гърция и е основан през 1927 г. от Грегъри Манос, посланик, който дарява частната си колекция от 10 500 предмета от китайско-японски произход. Днес в музея се съхраняват още колекции с азиатски предмети. Археологическият музей на Корфу е построен между 1962 г. и 1965 г., за да съхранява фронтона на Горгона от храма на Артемида, който е открит в района на Палеополис. Днес колекциите на музея включват находки от разкопките на древния град Корфу, керкирската касиопа и много други. Друг много интересен музей е Музеят на морето, който се намира в село Беницес. Той е основан през 1989 г. от водолаза и колекционер Наполеон Саджа и съдържа една от най-големите колекции от раковини, корали, гъби, вкаменелости и зъби на акули.
2. Дворецът Ахилион: Дворецът, разположен в село Гастаири, е построен през 1891 г. за Елизабет (Сиси), императрица на Австрия, в чест на героя Ахил, на когото императрицата се възхищавала. По-късно го купува германският кайзер Вилхелм. Дворецът е красива сграда с живописни градини с изглед към морето и град Корфу. Ахилион е известен сред британските посетители, тъй като е родното място на принц Филип.
3. Градината Босето: Градината Босето се намира в историческия град Корфу, срещу известния площад Еспланада. Градината е известна с многобройните си видове цветя, с красивата архитектура и украса на партерите си и с многото разпръснати статуи.
4. Нова крепост: Новата крепост е построена между 1572 и 1645 г. от венецианците, за да защитава западната част на град Корфу. Укрепителните работи са завършени както от французите, така и от британците. Крепостта се състои от два бастиона-близнаци, а най-впечатляващите архитектурни характеристики са двете порти, носещи емблемата на Галинотатис – крилатия лъв на Свети Марк.
5. Пондикониси: Пондикониси е търговска марка на Корфу. Островът дължи името си (“Островът на мишките”) на размера си. Основната характеристика на Пондикониси е гъстата растителност. Според митологията този малък остров е скалата, на която се е разбил корабът на Одисей. Корабът бил разрушен и Одисей се озовал като разсилен на остров Феакис.
Как да стигнете до Корфу
Със самолет: Корфу има няколко полета седмично от/до Атина и Солун. Тук кацат и чартърни полети от различни европейски държави.
Автобус: Автобусите на KTEL пътуват два или три пъти дневно между Корфу Таун и Атина (11 часа, включително времето за ферибота между Корфу и континента). Някои линии минават през Лефкими на юг. Има също така един или два пъти дневно до/от Солун.
Ферибот – вътрешен: Часови фериботи между Корфу и Игуменица (1 ¾ часа). Можете също така да пътувате до Патра с един от честите международни фериботи, които спират на Корфу през лятото. Има и няколко ежедневни ферибота между Лефкими и Игуменица (1 час).
Ферибот – международен: Корфу се намира на фериботния маршрут Патра-Игуменица до Италия (Бриндизи, Бари, Анкона, Триест и Венеция). Фериботите пътуват няколко пъти дневно до Бриндизи (7 часа), а през лятото обикновено веднъж дневно до Бари (10 часа), Анкона (14 часа), Триест (21 часа) и Венеция (30 часа).
Хидроплан: от май до септември има поне два хидроплана дневно между Корфу и Пакси през Игуменица и един хидроплан дневно от Корфу до Игуменица.
Придвижване в Корфу
До/от летището: между град Корфу и летището няма автобусна линия. Автобуси № 6 и 10 от Plateia San Rocco в Корфу Таун спират на главния път на 500 м от летището.
Автобус: дестинациите на автобусите на KTEL (зелени и кремави) са обявени на автогарата за далечни разстояния на улица Avramiou. Дестинациите на местните автобуси (тъмно сини) са обявени на автобусните спирки на площад Сан Роко.
Времето в Корфу
Тъй като е най-северният остров на Гърция, Корфу има уникален климат. Той се характеризира с мека зима и големи количества валежи. Лятото в Корфу е по-хладно, отколкото в други части на Гърция, като температурите не надвишават 39 градуса по Целзий. Високата влажност на въздуха е характерна за острова.