Обща информация за Тасос
Тасос е част от североизточните острови в Егейско море и се намира точно до брега на континентална Гърция. Формата му е почти кръгла, а пейзажът му е планински и зелен. Островът е наричан “изумрудът на Егейско море” заради големите си и зелени борови гори и маслинови горички; огромна част от тези гори обаче са опожарени между 1981 и 1993 г. Само североизточната част на острова и районът около Астрис и Алики са избегнали пожарите.
Много богат в древността, днес Тасос може и да не е в челната класация на гръцките острови, но предлага много за по-взискателните посетители. Голяма част от археологическото му наследство е изгубено в пожарите. Въпреки това на острова все още има множество археологически обекти. Островът е избегнал експлоатацията на големите пакетни оператори и остава автентичен и очарователен. Островът е достатъчно малък, за да може всеки курорт да бъде достигнат за кратко време с кола, плажовете са рядко претъпкани, а вътрешните хълмове са покрити с борова гора.
История на Тасос
Според древногръцката митология името на острова идва от Тасос, син (или внук) на царя на източна Феникия Агенор. Агенор имал трима сина и една дъщеря – Европа. Зевс, царят на боговете, се влюбил в нея и като се превърнал в бик, отвлякъл Европа и я отнесъл на гърба си в Диктайската пещера в Крит. Агенор заповядал на синовете си да я търсят и да не се връщат без нея. Синовете му се пръснали да търсят сестра си. Тасос я търсел на различни места, докато стигнал до един остров край Тракия. Запленен от чудесния климат и буйната растителност и неспособен да се върне без Европа, той се отказва от търсенето и се заселва на острова, който оттогава носи неговото име.
Според друг мит Тасос бил островът на сирените – жени с рибешки опашки и красив глас, които омагьосвали всички мъже, които ги слушали. В прочутото пътешествие на Одисей сирените, които се опитвали да го омагьосат, трябвало да живеят на остров Тасос.
Според резултатите от разкопките Тасос е бил колонизиран в ранна възраст от финикийци, привлечени вероятно от златните му мини. Около VII в. пр.н.е. на острова пристига гръцки колонизатор от Парос. Търговията се превръща в техен основен източник на доходи. През 477 г. пр.н.е. Тасос става част от Делийската лига, контролирана от Атина. Когато през 465 г. пр.н.е. жителите на острова се разбунтували, атиняните потушили бунта им и разрушили корабите и стените на града. След кратък период, докато островът е под спартанска окупация (404-393 г. пр. Хр.), Тасос отново попада под контрола на атиняните, които този път въвеждат демокрация и дават на острова независимост. Около 340 г. пр.н.е. островът става част от Македонската империя.
През 197 г. пр.н.е. римляните завладяват Тасос и възстановяват стария град и античния театър. След разделянето на Римската империя островът става част от Византийската империя, а през XIV в. от н.е. попада под властта на генуезците. В края на XV в. островът е завладян от османците. През XIX в. островът е управляван от османски египтянин, който позволява на жителите на острова да се самоуправляват и ги освобождава от данъци. През 1912 г. Тасос е освободен и обединен с останалата част от Гърция.
Градове и села в Тасос
Град Лименас: известен на местно ниво като град Тасос или Лимис, е главният град и пристанище на острова. Разположен е на северното крайбрежие на острова, на мястото на древния град Тасос и в него живее най-голям процент от населението. Градът може да бъде разделен на три части: Новото пристанище, което предлага много хотели, ресторанти и магазини, главният град и старото рибарско пристанище, което е най-красивата част на града. Ярко боядисани рибарски лодки, добре запазени стари къщи, интересен музей и различни руини, разпръснати наоколо, създават топла, селска атмосфера.
Панагия: Това село на хълм се намира на няколко километра южно от Лименас. Селото е заровено в дълбока гора и има много стара и известна църква, която е дала името на селището. Къщите в Панагия са традиционни, с покрити балкони, шистови покриви, а интериорът им е украсен с дърво. Тук има хотели, стаи под наем и много отлични таверни.
Потамия: Това село на хълм се намира на няколко километра южно от Панагия. То е построено по склоновете на планината Хипсарион и предлага панорамна гледка. Благодарение на местоположението си Потамия е известна с гъстата растителност, която заобикаля селището. Селото е пълно със стари къщи с каменни стени и дървени покриви. Тук има таверни, кафенета, хотели и стаи под наем.
Теологос: Това е малко традиционно селище, разположено южно от град Тасос. То е много красиво село с великолепни стари къщи и имения. Селото е обявено за традиционно селище от гръцкото правителство и всички къщи са реставрирани от собствениците им. Посетителите могат да намерят няколко кафенета, таверни и стаи под наем.
Лименария: Това е вторият по големина град на острова след Лименас и е силно развито място. В селището има няколко много впечатляващи и красиви къщи, които са построени от турците за настаняване на немски минни шефове около 1900 г. Дългата крайбрежна алея на Лименария е осеяна с таверни, кафенета, барове и магазини, които създават оживена атмосфера. Предлагат се също хотели, стаи под наем и клубове. Плажът на Трипити, западно от Лименария, е дълъг, пясъчен и сравнително тих.
Марии: Това село е построено през Средновековието и е едно от най-старите и красиви села на Тасос. Селището е разположено на пролом в централно-западната част на острова, на голяма надморска височина и предлага великолепна гледка. Къщите в селото са построени близо една до друга и са прекрасни примери за традиционна архитектура, като например особените им балкони и резбованите им тавани. Тук има няколко таверни, кафенета и стаи под наем.
Плажове в Тасос
Chrissi Amoudia (Златен плаж): Това е един от най-красивите плажове на Тасос. Простиращ се покрай брега между курортите Скала Пангиас и Скала Потамиас, плажът е дълъг, със златист пясък и чисти плитки води; заобиколен е от гъста растителност. Криси Амудия е организиран плаж.
Paradisos (Райски плаж): Това е най-добрият плаж на Тасос, който напомня на тропически рай. Плажът е с мек бял пясък и лазурни, плитки чисти води и зелени хълмове, заобикалящи заливчето. Когато духат ветрове, плажът е идеален за уиндсърфинг. Paradisos е организиран плаж с достъп през тясна алея. Пътеката започва от близкото село Кинира и минава през малка горичка.
Астрис: Това е малък, но красив курорт с невероятен плаж. От селището се спускат мраморни стъпала до средно големия плаж от крайпътния паркинг. Плажът е със златист пясък, а морето обикновено е с големи вълни и силни подводни течения. Плажът е организиран и през лятото може да стане наистина претъпкан.
Makriammos (дълъг плаж): Този плаж се намира близо до Лименас и е най-привлекателният в района. Плажът е организиран, дълъг и пясъчен, с плитки кристални води и невероятна околност, съставена от гъста гора и зелена растителност.
Пефкари: Красивият плаж Пефкари се намира близо до Потос и е доста популярен. Той предлага съоръжения за морски спортове, шезлонги и чадъри, фин пясък и чисти води. Плажът е заобиколен от борови дървета. В района се намират ресторанти и оживени барове.
Плаж Алики: Този плаж се намира пред едноименното село, на югоизточния бряг на Тасос. През последните години плажът е превърнат в оживен туристически курорт. Този малък, но красив организиран плаж има бял пясък, чиста вода, борови и маслинови дървета и е заобиколен от древни мраморни кариери.
Скала Принос: Това е автобусна и фериботна спирка, разположена близо до село Принос на горния западен бряг на Тасос. Плажът е тесен и е близо до пристанището. Според местните жители наблизо има неизвестен плаж в Дасилио Принос – гората в морето – който е отличен.
Плаж Скала Сотирос: Този курорт се намира на около 3 км от Скала Прину, на западния бряг на Тасос. Това е спокоен плаж с мек пясък и плитки води. Той е организиран и се простира пред едноименното селище.
Най-добри неща за правене в Тасос
1. Древна агора: Руините на древната агора се намират в непосредствена близост до древното пристанище Лименас. Това е мястото, където са се намирали древните пазари. Останките от агората са открити по време на разкопките през 1948 и 1955 г. Строежът на агората започва през VI в. пр. н. е. и тя е била културният, държавен и търговски център на древния град Лименас. В северозападната, югозападната и югоизточната част е имало аркади, търговски магазини и складове. И до днес посетителите могат да открият останки от олтара на Теогенис, базиликата, която е висока около 23 метра и др.
2. Кастро: Това е замък, построен на 450 метра надморска височина, заобиколен от дълбоки оврази и ждрела, в централната част на Тасос. По време на венецианското владичество е бил оживено и богато място, но в днешно време е напълно изоставен. Замъкът е построен от генуезката фамилия Гатилузи и по някои от стените му все още има надписи. Разрушените стени обграждат църквата “Свети Атанасий”, която е най-старата на острова.
3. Планината Ипсарион и езерото: Това е най-високата планина на острова, идеална за дълги екскурзии сред зеленина и дива природа. Пътеките са добре очертани, а гледката от върха е повече от невероятна. Освен в самата планина, друга интересна екскурзия е в езерото, което се намира в близост до село Мариес. Това е едно непознато място, защото не е отбелязано на картата. За да стигнете до езерото, трябва да шофирате до Мариес и след това да следвате улицата от дясната страна. След като излезете извън селото, следвайте черния път. На 3 км от него, от лявата ви страна ще се появи езерото.
4. Музеи: Остров Тасос разполага с няколко музея, като най-интересните от тях са Археологическият музей на Тасос и Музеят Вагис. Археологическият музей се намира в столицата на острова, близо до древната Агора на старото пристанище. В него са изложени различни находки от острова, като керамика, статуи, теракотни фигурки и много други. Музеят Вагис е малък музей, разположен в село Потамия, югоизточно от Лименас. Той е посветен на скулптора Полигнотос Вагис, който емигрира в Америка и става утвърден художник. В музея са изложени реалистични и абстрактни творби на скулптора.
5. Манастир Архангелу: Този манастир е построен директно върху скалите в югоизточната част на острова и по същество е филиал на манастира Филотеу от Атон. Той е построен в чест на архангел Михаил. Гледката е невероятна. Не забравяйте да носите дълги панталони и поли поне до коленете.
Как да стигнете до Тасос
Ферибот: Има ферибот на всеки два часа между Кавала, на континента, и Скала Принос (1¼ часа). Между Лименас и Кавала има един ферибот дневно.
Хидроплан: Всеки ден има шест хидроплана между Лименас и Кавала (45 минути).
Придвижване в Тасос
Автобус: Тасос (Лименас) е транспортният център на острова. Има поне седем автобуса дневно до Лименария и много до Скала Потамия в южния край на Хриси Амудия през Панагия и Потамия. Също така има пет автобуса дневно до Теологос и три до Алики. Разписанията са на разположение на автогарата.
Времето в Тасос
Разположен в северната част на Гърция, Тасос има по-студен климат от повечето други острови. През зимата температурите са ниски, а валежите са чести. Температурата се повишава през април, а пролетта е мека и слънчева.
Лятото е горещо, но температурите не се повишават толкова, колкото на Цикладските острови.